piggy-bank-477979_1280

Światowy Dzień Oszczędzania! Zmień swoje życie!

31 października to nie tylko i wyłącznie święto Halloween, które tak hucznie jest obchodzone w krajach anglosaskich, ale również całkowicie odmienne święto, a dokładniej Światowy Dzień Oszczędzania. Wszystkie osoby, które znajdują się aktualnie w długach mają dzisiaj idealny moment, aby zacząć powoli wychodzić ze swojego zadłużenia i z dnia na dzień zmierzać ku znacznie większej wolności finansowej. W dzisiejszych czasach coraz częściej ludzie są atakowani przez różnorakie sposoby na oszczędzanie poprzez wydawanie pieniędzy. Nadmierne kupowanie na promocjach doprowadza do tego, że tak naprawdę wydaje się więcej, jednak z drugiej posiada się więcej przedmiotów, ale po co one są jak i tak większości osobom się one nie przydadzą? Wielu osobom wydaje się, że wszystko jest dobrze, jednak prawda jest całkowicie inna, a poznają ją dopiero gdy otworzą portfel, albo zobaczą wyciąg z konta bankowego. Z racji tego, że dzisiaj jest akurat Światowy Dzień Oszczędzania warto by było usiąść na chwilę i oddać się głębszej refleksji. Spójrzcie na siebie przez pryzmat osoby trzeciej, stańcie nieco z boku i zdystansujcie się od swoich emocji. Gdy to zrobicie będziecie w stanie dostrzec to czego wcześniej nie widzieliście. Każdy z nas jest w pewien sposób zamknięty, nasze ego nie pozwala nam widzieć rzeczy takimi jakimi one są. Jeżeli masz problem ze swoimi finansami osobistymi to dzisiaj jest idealny moment, abyś przemyślał tę kwestię i odpowiedział sobie na dwa proste pytania:

  • Czemu znajduje się w takiej sytuacji?
  • Co muszę zrobić, aby z niej wyjść?

W dzisiejszym wpisie pomogę Wam dokładnie odpowiedzieć na te drugie pytanie, aby każdy z Was nie musiał już nigdy mierzyć się z problemami natury finansowej. Bądźmy świadomi finansowo, ponieważ tylko wtedy będziemy mogli cieszyć się z życia, nie martwiąc się o kolejny dzień. Pamiętajcie, że każdy sposób, który przybliża Was do wolności finansowej jest dobrym sposobem. Tutaj będziecie mogli przeczytać kilka prostych i ogólnych porad, jednak jeżeli zbierzecie jakąś sumę pieniędzy to nie musicie jej inwestować według tego co tutaj przeczytacie, możecie zainwestować swoje pieniądze chociażby w rynek nowych technologii, kupić udziały w małej, ale prężnie rozwijającej się firmie. Macie naprawdę dużo możliwości, aby pomnażać swoje finanse.

Od czego zacząć oszczędzanie pieniędzy?

Aby w ogóle zacząć oszczędzać pieniądze to musisz przede wszystkim uporządkować swoje finanse i dokonać spłaty wszystkich pożyczek oraz kredytów. Oczywiście nie chodzi tutaj o np. kredyt hipoteczny na 30 lat, a o bardziej doraźne kredyty i pożyczki, które możecie spłacić w ciągu roku, czy dwóch, może być to np. kredyt na telewizor. Warto zapamiętać, że w dzisiejszych czasach, kiedy można spotkać się z rekordowo niskimi stopami procentowymi to dobrą decyzją może okazać się pozostawanie bez nadpłaty swojego kredytu na mieszkanie. Wynika to z prostej przyczyny, ponieważ oprocentowanie takiego kredytu może być niższe, niżeli oprocentowanie promocyjnych lokat bankowych.

Kiedy proces związany ze spłatą pożyczek oraz kredytów ulegnie zakończeniu będziecie mogli przejść do budowania poduszki bezpieczeństwa, która będzie miała postać minimum 3-krotności Waszych miesięcznych wydatków. Wiadomym jest, że im więcej pieniędzy, które pozwolą na swobodne życie tym lepiej. Każdy zapewne doskonale sobie sam zdaje sprawę z tego dlaczego warto posiadać pieniądze na tzw. czarną godzinę.

Pierwsze kroki ku wolności finansowej

Nie rzucaj się z motyką na słońce – Możliwe, że taka metafora zadziwi niektórych, jednak chodzi tutaj o to, że nie musicie zacząć oszczędzać od kwot rzędu 700 czy też 1000 złotych. Wyróbcie sobie przede wszystkim nawyk, który pozwoli Wam oszczędzać pieniądze i zacznijcie od małych kwot, tak aby nie było to zbytnio odczuwalne. Możecie założyć osobny rachunek oszczędnościowy, na który będziecie wpłacać np. 10%, albo 5% Waszej miesięcznej wypłaty. Jeżeli zechcecie będziecie mogli to zwiększyć, ale nie musicie. Pamiętajcie, że każdy grosz się liczy.

Bądźcie systematyczni – Najważniejsza rzeczą w oszczędzaniu jest właśnie systematyczność. Bądźcie systematyczni i skrupulatni w tym co robicie. Jeżeli odłożyliście np. 200 złotych to nie ruszajcie już tych pieniędzy, niech one będą na Waszym rachunku oszczędnościowym, albo gdziekolwiek indziej nieruszone. Najlepiej jeżeli byście nie mieli do niego dostępu. Oczywiście każdy zdaje sobie sprawę z tego, że nie jest dzieckiem, a co za tym idzie może sam panować nad swoimi finansami i swoim życiem, ale właśnie dlatego, że się nie jest dzieckiem nie prowokuje się swojego konsumpcjonizmu do tego, aby wydawać jak najwięcej pieniędzy. Wszelkie Wasze wydatki powinny być stosunkowo wcześniej zaplanowane. Najlepiej raz w miesiącu, w dzień wypłaty, albo dzień przed, dokładnie sobie zaplanować wszystkie wydatki. Gdy będziecie organizować swój domowy budżet najlepiej w takiej sytuacji przelać jakieś pieniądze na konto oszczędnościowe. Bardzo dobrą ofertą takiego rachunku oszczędnościowego jest rachunek oszczędnościowy oprocentowany na 4% w Millenium Banku, w ramach konta 360. Mniej oprocentowana, ale do wyższej sumy pieniędzy jest oferta BGŻ Optima, która oferuje 3,5% do miliona złotych. Obie oferty są warte uwagi, warto jednak pamiętać, że są w zasadzie przeznaczone do dwóch różnych grup odbiorców.

Co robić dalej, gdy zacznie się oszczędzać?

Oszczędzanie pieniędzy do przysłowiowej skarpety na początku jest dobrą decyzją, jednak z czasem okazuje się, że nie jest to wcale tak dobra opcja jakby się to mogło z początku wydawać. Kiedy już zbierze się jakąś konkretna sumę pieniędzy warto ją w jakiś sposób zainwestować. Wiele osób boi się tego słowa, ponieważ bardzo źle im się ona kojarzy, jednak zwróćcie uwagę na to, że inwestowanie nie zawsze musi wiązać się z ryzykiem. Jeżeli umieścicie swoje pieniądze na lokacie to będa one tam bardzo bezpieczne. Warto jednak pamiętać o tym, że im bezpieczniejsze oszczędzanie, tym stosunkowo mniejsze środki się zdobywa. Na bardziej ryzykownych inwestycjach w skali roku będziecie mogli zyskać 12, albo 15 procent, to na dobrej lokacie dostaniecie 5%. Dlatego to wszystko zależy od tego jaką decyzję podejmiecie, jeśli wolicie postawić na bezpieczeństwo i pewność to wybierajcie lokaty, jeżeli jednak lubicie nieco ryzyka to zawsze możecie inwestować np. na giełdzie papierów wartościowych.

Jakie lokaty są warte uwagi?

Gdy uzbieracie już większą sumę warto zainteresować się ofertami lokat. Oprocentowanie lokat często zależy od tego jak wysoki depozyt jest. Najczęściej niższe depozyty oferują wyższe oprocentowanie. Aktualnie na rynku jest kilka bardzo ciekawych ofert z lokatami, którym warto się przyjrzeć, a są to między innymi:

Więcej informacji na temat ciekawych lokat i innych ofert oszczędnościowych możesz znaleźć w miesięcznym zestawieniu:

Artykuł z ofertą Światowy Dzień Oszczędzania! Zmień swoje życie! został opublikowany dnia 31 października 2014 oraz oznaczony słowami kluczowymi: , , . Zapraszamy do zapoznania się z ofertą oraz do skorzystania z niej. Wspieraj portal GroszWKieszeni.pl - udostępnij powyższą informację na Facebooku i Twitterze!

Dodaj opinię na temat oferty

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *